Sohbet Et!
BURADA SOHBET ZİL ZURNA!
Sohbet siteleri arasında kullanıcıların keyifli zaman geçirmesi için hizmet veren site 100'den fazla kullanıcıya sahiptir.
mirc indir
Program üzerinden chat odalarına bağlanmak için mirc indir.

Siber zorbalık

Siber zorbalık

Günümüzde siber zorbalık, özellikle 2000’li yıllardan sonra sıkça yaygınlaşmaya başlayan ve 2010 yılından sonra etkisini daha da gösteren bir kavram. Son yıllarda bu konuda birçok adım atılsa da halen siber zorbalığa devam eden birçok insan bulunmakta. Sohbet odalarında da sıkça görülen bu durum, birçok insanı etkilemekte ve sonucunda ölüme kadar gidebilmekte. Muhabbet.net gibi seviyeli sohbetin olduğu siteler insanları bu dertten kurtararak denetimin sağlandığı odalar olmaktadır. Kurallar çerçevesinde yapılan sohbetler, siber zorbalığa izin vermemektedir.

Siber Zorbalık Nedir?

Siber zorbalık, bir insanı rencide etmek ve onu kötülemektir. Örnek vermek gerekirse bir proje hazırlayan genç, sohbet ortamında bu projeyi paylaştı ve insanların yorumlarını almak istedi. İnsanlar ona iyi yorumlarını belirtti fakat bazıları kötü olduğunu ve bu işi bırakması gerektiğini söyledi. Hatta ona hakaretler savurarak projesini yerin dibine soktu. Muhabbet odasında projesini paylaşan kişi bu yorumlar sonucunda etkilendi.

Siber zorbalık olumsuz eleştiri yapmak değildir. Örneğin bir chat odasında biri projenin iyi olmadığını ve geliştirilmesi gerektiğini söyleyince proje sahibinin üzülmeyip o projeyi daha iyi hale getirmesi gerekir. Bu durum doğal karşılanmalıdır. Proje geliştiren bir kişi kendini geliştire geliştire daha iyi bir yere gelecektir.

Peki siber zorbalığın zararları nelerdir? İlk örneğimize geri dönelim. Projeyi paylaşan kişi bu olaylar sonucunda bu projeyi bırakır ve yeni bir projeye başlar. Bu projeden de hakaret dolu paylaşımlar alan kullanıcı, bu olaylar karşısında intihara kalkışabilir veya psikolojik olarak sorunlar yaşayabilir. Bunun dışında o da siber zorbalık yapmaya başlayabilir. Bundan dolayı karşı tarafa bu tür davranışlarda bulunmamak gerekir.

Muhabbet.net bu konuda sıkı kuralları ve yetkilileri ile sohbet odalarını temiz tutmakta, chat odalarının seviyesini arttırmaktadır. Muhabbetin kaliteli olduğu bu sitede en iyi üyelerle karşılaşın.

YORUM YAP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arkadaşlarını Bul
#Sohbet odalarında güzel dostluklar
Müzik Dinle
#Radyo Kanalımızda müziğin ritmini hisset
Yardımlaşma
#Help kanalından yardım alabilirsin